100 שנות היסטוריה משפט מצוינות

מסע בזמן – 100 שנות עשייה

אז איך מתמצתים 100 שנות עשייה ל-100 מילים?

איך מסכמים בפסקה אחת פעילות ענפה לאורך עשרות שנים?

אנו מזמינים אתכם להתלוות אלינו למסע מרתק בין העשורים. מסע שיסקור את הפרשות, האירועים וההכרעות המשפטיות בהם לקח המשרד חלק, ויחשוף את אנשי המשרד שהשפיעו על תולדות המדינה ועל עיצוב מערכת המשפט בישראל.

Intro
הצטרפו אלינו למסע מרתק בין עשורים, שיזרוק אור על האנשים שהקימו את המשרד, על דמויות המפתח של עולם המשפט ועל הפרשיות המרתקות והסוערות ביותר שידעה המדינה.
Intro
1920
עשור ראשון למשרד. שנות ה-20 של המאה הקודמת. תחת שלטון המנדט הבריטי, נמנע מנשים מלעסוק בעריכת דין. אבל אשה אחת, רוזה גינצברג, עם עורכי הדין הארי סאקר ושלום הורוביץ לצידה, נאבקה על זכותה לעסוק בעריכת דין. המאבק, שנוהל כעשר שנים בזירה המשפטית והפוליטית, הסתיים בפסק דין תקדימי של בית המשפט העליון, אשר הכיר בזכותן של נשים לעסוק בעריכת דין.
1920
1930
עשור שני למשרד. שנות ה-30 של המאה הקודמת. סכסוכי הקרקעות והעימות היהודי-ערבי עומדים במרכז העניינים. משרד ש. הורביץ ושות' ייצג בימים ההם גופים ציוניים רבים השותפים לעשייה של היישוב העברי. בזכות ניסיונו הרב, הורוביץ אף הוזמן להעיד בוועדת פיל, הוועדה המלכותית שהוקמה על ידי הבריטים בעקבות המרד הערבי ב-1936.
1930
1940
עשור שלישי למשרד. שנות ה-40 של המאה הקודמת. חזון החשמל של פנחס רוטנברג קרם עור וגידים והמשרד מייצג את חברת החשמל ושותף לדרכה מראשיתה ועד היום. בשנים אלה ליווה המשרד את חברת החשמל בנושאים מגוונים, ובכלל כך ניהל עבורם משאים ומתנים וייצג במחלוקת בנושא זכויות השימוש במי הירקון.
1940
1950
עשור רביעי למשרד. שנות ה- 50 של המאה הקודמת. למדינת ישראל שזה עתה נוסדה נדרשת הנהגה אחת, ולא פחות חשוב – חוק אחד שווה לכולם. את הקמת מערכת המשפט, שמהווה אחת מזרועות המדינה, מלווה המשרד כבר מתחילת הדרך. בעשור זה, המשרד הולך וגדל ומצטרפים אליו שחקני מפתח חשובים כגון עוה"ד צבי טל (שלימים מונה לשופט בית המשפט העליון) וקתרין לוטי. נחמיה סלומון ורותה אורן, שהפכו לעמודי תווך בפירמה, הצטרפו גם הם בשנים אלו. באותן שנים הפירמה מלווה את חברת מפעלי ים המלח בע"מ, את הקמת חברת מסחור הידע מבית מכון ויצמן, את האוניברסיטה העברית וחברות כגון פולגת וסוגת.
1950
1960
עשור חמישי למשרד. שנות הששים של המאה הקודמת. מערכת המשפט הישראלית ממשיכה להתפתח ומוקמת ועדת אגרנט להגדרת סמכויותיו ומעמדו של היועץ המשפטי לממשלה. עו"ד אברהם לוין מתמנה כחבר בה. רותה אורן, עורכת דין במשרד ולימים אחת מהעומדים בראשו, מלווה את חברת ידע שבעלות מכון ויצמן ומקדמת מנגנונים משפטיים יחודיים שיאפשרו איזון בין החופש האקדמאי של המדענים לבין מסחור הפיתוחים המדעיים ושמירת זכויות המכון. המשרד מצרף לשורותיו את דר' אמנון גולדנברג, שפועלו יוצא הדופן מקנה לו לימים את הכינוי "גדול הליטיגטורים". עוד נשמע עליו בעשורים הבאים.
1960
1970
עשור שישי למשרד. שנות ה-70 של המאה הקודמת. המשרד הולך וגדל וכבר מונה 9 עורכי דין, והוא מעורב בכל אירוע משמעותי המתרחש במדינה: החל ביעוץ לרמטכ"ל דוד אלעזר (דדו) בוועדת אגרנט לחקירת הנסיבות שהובילו למלחמת יום כיפור דרך ייצוג מפוני ימית במשא ומתן לפיצויים מול המדינה, ועד לייצוגו של ראש המוסד בפני ועדת החקירה לאירועי סברה ושתילה. את התיקים החשובים של אותן השנים הוביל ד"ר אמנון גולדנברג, הנחשב כ"מומחה לפתרון משברים".
1970
1980
בשנות ה-80, פירמת ש. הורוביץ ושות' ממשיכה לגדול ולהיות מעורבת בפרשיות הסוערות של המדינה. ד"ר אמנון גולדנברג ז"ל מייצג את איציק מרדכי בפרשת קו 300, ומחלץ אותו ממהלך ההפללה של השב"כ. כמו כן, המשרד מייצג את מפוני ימית על רקע חתימת הסכם השלום עם מצרים. גם בוועדת כהן, שחקרה את פרשת סברה ושתילה, לקח המשרד חלק חשוב, כשייצג את ראש המוסד דאז, נחום אדמוני. במישור האזרחי, המשרד ייצג בהליך תקדימי בעניין זכויות יוצרים הנוגע לקוביות לגו המוכרות, ובכך נטל חלק פעיל בעיצוב דיני הקניין הרוחני בישראל.
1980
1990
בשנות ה-90 פירמת ש. הורוביץ מלווה מקרוב את הפרשיות המעניינות ביותר באותן השנים, ובעיקר את משפט הבנקאים המפורסם שעורר סערה במדינה. כמו כן, בעשור השמיני פעל המשרד במרץ בייצוג בתחום הקניין הרוחני של חברת טבע וחברת Hughes aircraft האמריקאית, ליווה הליך תקדימי בדיני מכרזים של חברת החשמל, ואפילו ייצג את מדינת ישראל בנושא תביעה של סוכני מוסד בפרשת לילהאמר.
1990
2000
שנות האלפיים מביאות בשורה בתחום הגלובליזציה, הטכנולוגיה, האינטרנט והבריאות. משרדנו ייצג את קופת חולים מכבי, בחקיקת חוק ביטוח בריאות ממלכתי (חוק אשר יצר מהפכה בתחום סל השירותים הרפואיים, וקבע כי לכל תושב.ת ישראלי.ת זכות לבחור את קופת החולים שלו.ה). לאחר מכן, ייצג המשרד בעשור זה את מכבי בעתירה תקדימית לבג"ץ בנוגע ליישומו של החוק. גם כיום המשרד ממשיך לייעץ לחברות רבות בתחום הפארמה, המכשור הרפואי והסטארט אפים בתחום המדע והרפואה. בנוסף, בשנים אלו ייצג המשרד את מפוני גוש קטיף במשא ומתן שניהלו מול המדינה לקבלת הפיצויים בגין תהליך הפינוי הצפוי, והמשיך להיות מעורב בהכרעות תקדימיות בתחומי המשפט השונים.
2000
2010
בעשור העשירי, הפירמה ממשיכה להיות מעורבת בצמתים החשובים ביותר ולהשפיע על תחום המשפט בישראל. הפירמה מייצגת את חברת מארש בפרשת פיצוץ לוויין "עמוס 6" וכן מייצגת את חברת Raytheon בהגנה על PAVEWAY, סימן מסחר בבעלותה. כמו כן, הפירמה ממשיכה להיות שותפה לבניית הארץ ומלווה את פרויקטי התשתיות הגדולים במדינה. בשנים אלו הפירמה גם מייצגת את בנק דיסקונט בהליכי פשיטת הרגל שמתנהלים כנגד איש העסקים אליעזר פישמן, במה שנחשב לפרשת חדלות הפירעון הגדולה בהיסטוריה של מדינת ישראל.
2010
2020
ש. הורוביץ ושות' מסכמת 100 שנות פעילות וצמיחה אבל לא עוצרת, וצופה פני עתיד. מדינת ישראל ממשיכה לצמוח בקצב מסחרר. ופרויקטים שנתפסו פעם רק כחלום, הופכים למציאות: נמלים, אוטוסטרדות, רכבות ומנהרות וכמובן אנרגיה מתחדשת. הפירמה מלווה פרויקטים כאלה כגון הרכבת הקלה בתל אביב, כביש 6 צפון, משכן הכנסת החדש ועוד. המשרד מלווה גם לקוחות מאסיה ומאירופה בכניסתם לשוק הישראלי. מעבר לזה, הסטארט אפ ניישן וההתפתחויות הטכנולוגיות יצרו עולם שלם בו המשפט משחק תפקיד חשוב. גם כאן פירמת ש. הורוביץ נמצאת בחוד החנית ומייצגת חברות ענק כגון גוגל, וואלה, Ynet ועוד. אכן, אין לדעת מה צופה פני העתיד אך ניתן לצפות שפירמת ש. הורוביץ ושות' תמשיך להיות בחזית העשייה ותעצב פתרונות משפטיים בכל תחום שיידרש.
2020

באתר זה נעשה שימוש בעוגיות (cookies) ובכלי ניטור ואיסוף נתונים, לשיפור הגלישה באתר, לצרכי שיווק והתאמה אישית, ולמטרות נוספות. בכל שימוש באתר, אתה מסכים לקבלת העוגיות, לשימושים אלו בעוגיות ובכלי הניטור, ולמתן גישה לנתונים השמורים בעוגיות אלו. לפירוט נוסף ניתן לעיין במדיניות הפרטיות.